Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Temperatura rośnie, dzień robi się coraz dłuższy, a śnieg już niedługo będzie tylko wspomnieniem. Czas zatem zająć się przygotowaniem tarasu po zimie na kolejny sezon intensywnej eksploatacji wypoczynkowo – grillowej. Od czego w takim razie zacząć?

1. Wstępne oczyszczenie tarasu

Po zimie na tarasie mogą zalegać resztki zleżałego śniegu, liści czy igliwia, dlatego oczyszczanie tarasu to pierwszy element z naszej listy. Nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych narzędzi, najlepiej użyć po prostu twardej szczotki i siły naszych mięśni. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu jesteśmy w stanie ocenić jak taras przetrwał niekorzystne warunki zimowe.

2. Inspekcja techniczna tarasu

Bardzo ważny punkt na naszej liście. Warto zrobić to dokładnie i pieczołowicie. Zaczynamy od ogólnego obejrzenia powierzchni tarasu, zwracamy uwagę w szczególności na wypaczenia, skrzywienia desek, równość płaszczyzny tarasu. Sprawdzamy pod różnymi kątami, czy w żadnym miejscu nie ma wybrzuszeń lub zapadłości powierzchni, które mogą nam wskazywać na uszkodzenie konstrukcji nośnej. W dalszej kolejności wykonujemy inspekcję dokładną, sprawdzamy (oczywiście, jeżeli mamy taką możliwość) w jakim stanie jest cała konstrukcja, czy legary są „zdrowe”, czy też nie są uszkodzone lub „nadgryzione” przez niekorzystne warunki klimatyczne. Zwróć uwagę, czy konstrukcja pewnie leży na bloczkach lub podbudowie tarasu. Krok po kroku sprawdź stan desek tarasowych, ich wygląd, kształt oraz wielkość szczelin między deskami. Oceń trwałość połączeń desek z konstrukcją nośną, nie ma znaczenia czy zastosowane były wkręty, czy system ukrytego montażu, zrób to dokładnie, chodzi o bezpieczeństwo Twojej rodziny. Popraw wadliwe lub „podejrzane” mocowania, dokręć poluzowane wkręty, a uszkodzone deski tarasowe zastąp nowymi.

3. Dokładne mycie tarasu

Jeżeli taras przeszedł naszą rygorystyczną inspekcję pomyślnie lub wykonaliśmy wszystkie prace naprawcze, to możemy przystąpić do dokładnego umycia powierzchni drewnianej. Mycie tarasu wykonaj przy użyciu szczotki i odpowiednich, dedykowanych do takich prac, środków chemicznych (pamiętaj, aby używać zawsze środków w pełni biodegradowalnych!) lub użyj wody pod odpowiednim ciśnieniem. Używanie myjki ciśnieniowej zalecamy do tarasów wykonanych z drewna egzotycznego, dużo twardszego niż drewno iglaste, co za tym idzie odpornego na działanie strumienia wody. Ta metoda czyszczenia wymaga także odrobinę doświadczenia, więc jeżeli nie czujesz się na siłach, postaraj się o pomoc fachowców.

4. Impregnacja

Kiedy po myciu, taras dokładnie wyschnie, możemy zabrać się za ostatni szlif czyli impregnację drewna. Jest to bardzo ważny element, dlatego wykonaj go dokładnie. Nie ważne czy stosujesz olej do drewna czy impregnat, zrób to dobrze, bez pośpiechu, pokryj w miarę możliwości każdą płaszczyznę deski oraz legary w przestrzeniach między deskami.

Jeżeli wykonałeś sumiennie wszystkie opisane wyżej kroki, pozostaje Ci jedno, cieszyć się odpoczynkiem na swoim pięknym i zadbanym tarasie. Ustaw wygodne meble ogrodowe, parasol i stolik. Dodaj kilka kwiatów w doniczkach oraz  aromatycznych ziół i ciesz się kolejnym sezonem w ogrodzie.

Pamiętaj, wszystko czego potrzebujesz do budowy, naprawy oraz impregnacji tarasu drewnianego znajdziesz w naszych składach w Gdańsku, Gdyni i Tczewie. Zapraszamy!