W branży drzewnej i drewnopochodnej używa się wielu gatunków drewna, które przez stulecia, w zależności od mody bądź potrzeb, doceniano i eksploatowano z różną intensywnością. Gatunki różnią się między sobą wieloma różnymi własnościami, jak twardość, trwałość, wartość opałowa, łatwość obróbki. Szukając elementów wykończeniowych, należy pamiętać, aby nie kierować się tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i spełnianiem określonych potrzeb. Nasi sprzedawcy, bazując na swoim doświadczeniu, z pewnością pomogą Państwu dokonać właściwego wyboru.
DĄB – beżowe lub jasnoszare drewno, usłojenie ciemniejsze, brązowo nakrapiane. Tarcica dębowa jest umiarkowanie ciężka. Posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne.
SOSNA – drewno o twardzieli brunatno czerwonej, bieli jasnożółtej. Jest drewnem średnio ciężkim, żywicznym. Posiada wyraźne roczne słoje. Ze względu na łatwość pokrywania fornirem, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji mebli. Tarcica sosnowa posiada dobre właściwości mechaniczne, drewno sosny jest łatwe w obróbce wykończeniowej i w skrawaniu.
ŚWIERK – Drewno o niezabarwionej twardzieli, biel koloru białego, z jasnożółtym odcieniem. Jest umiarkowanie lekki, posiada dobre właściwości mechaniczne, łupliwe, jednak trudne w obróbce skrawaniem.
MODRZEW – Drewno o twardzieli czerwonawej z odcieniem brązu. Tarcica modrzewiowa posiada dobre właściwości mechaniczne, jest trwała, łupliwa, dość twarda. W obróbce skrawaniem trudne, świeże łatwo pęka.
BUK – Beztwardzielowe drewno ciężkie, barwy białej z różowym odcieniem. Tarcica bukowa posiada dobre właściwości mechaniczne, trudna w skrawaniu. Posiada tendencje do pękania i paczenia się.
OLCHA – Drewno barwy białej, charakterystycznie czerwieniejące po ścięciu. Tarcica olchowa jest drewnem lekkim i miękkim, dobrze się wykańcza i barwi.
BRZOZA – Drewno średnio ciężkie oraz średnio twarde, o zabarwieniu białym z odcieniem lekko złocistym. Tarcica brzozowa jest łupliwa oraz łatwa w skrawaniu, obróbce plastycznej i wykończeniowej.
TOPOLA – Twardziel o kolorze od żółtego do brunatnego, biel barwy białej. Drewno topolowe jest mało wytrzymałe, nietrwałe i miękkie. Wyroby stosowane m.in. na szalunki.
OKOUME (Zwane również, w zależności od regionu OKUME lub GABOON) – drewno okoume, ma bardzo wysoką wytrzymałość w stosunku do wagi, dzięki czemu używany jest wszędzie tam, gdzie liczą się przede wszystkim wysokie parametry drewna. Ponadto walory estetyczne, ciekawa kolorystyka gwarantują, że okoume doskonale nadaje się do wykańczania mebli i jako element dekoracyjny.