Minidomy kuszą swoją dostępnością i urokiem, jednak wciąż są to domy przeznaczone raczej do stacjonarnego mieszkania. Dla tych z nas, którzy nie znaleźli jeszcze swojego miejsca na ziemi istnieje jeszcze bardziej mobilne rozwiązanie – campervany!

Co to jest campervan?

Campervan to van, bus, czy samochód dostawczy przebudowany na mobilne miejsce zamieszkania – czyli camper! Przebudowy można podjąć się samemu lub po zakupie pojazdu zlecić budowę wnętrza wyspecjalizowanej firmie.

Dlaczego budować? Przecież można kupić samochód kempingowy.

Odpowiedź jest prosta, taniej, dyskretniej i niepowtarzalnie. Za określony budżet kupisz nowszy samochód oraz zbudujesz nowe, świeże i indywidualne wnętrze.  Do tego zabudowa stworzona w zwykłym białym dostawczaku nie rzuca się w oczy. 

Budując własnego campera należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii:

  • Całkowita waga pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony (biorąc pod uwagę pojazdy dostępne dla kategorii prawo jazdy B).
  • Pojazd należy dobrze zaizolować, tak aby zadbać o nasz późniejszy komfort termiczny.
  • Jeżeli chcemy mieć przejście z części mieszkalnej do kabiny kierowcy, należy spełnić kilka warunków i  udać się do m.in. stacji kontroli pojazdów, aby przerejestrować pojazd na pojazd specjalny – kempingowy.
  • Warto pamiętać o ergonomii przestrzeni. Wiele ciekawych inspiracji campervanów DIY znajdziecie w sieci. Warto poszukać inspiracji.

Jakie materiały wykorzystać do zabudowy campervana?

Dobór materiałów zależy oczywiście od gustu, ale też od naszego budżetu. Jakie niedrogie materiały możemy wykorzystać?

  • Wełna mineralna lub płyta PIR świetnie sprawdzi się jako warstwa izolacyjna naszego kampera. Kupisz ją w każdym składzie budowlanym. 
  • Do zabudowy świetnie nadadzą się płyty MDF, płyty OSB czy wszelkiego rodzaju sklejki.
  • Do budowy ścianek działowych czy konstrukcji szkieletowej, najlepsze będą suche, strugane czterostronnie kantówki drewniane.
  • Jeżeli planujemy zaizolować podłogę, świetnie sprawdzi się grubsza płyta OSB mocowana na pióro – wpust lub grubsza sklejka. Unikniemy uginania się materiału między podpierającymi go legarami.
  • Jeżeli chcemy zachować naturalny styl, do urządzenia wnętrza użyj drewnianej deski boazeryjnej lub podbitki, drewnianego blatu i podłogi. Pamiętaj że drewno świetnie izoluje termicznie i wygłusza. Do tego ten niepowtarzalny zapach! Sprawdź tutaj elewacje, podbitki, boazerie, a tu blaty drewniane.
  • Chcesz mieć komfort i niezależność w głuszy? Pamiętaj o przemyśleniu i zaplanowaniu instalacji elektrycznej z panelami fotowoltaicznymi, oświetlenia, hydrauliki czy instalacji gazowej. Prysznic też jest możliwy, ale tego już u nas nie dostaniesz 😊

Projekt własnego kampera to kwestia indywidualna, możesz zrobić co tylko chcesz, ale jeżeli jeszcze nie wiesz co chcesz to przekazujemy poniżej listę ciekawych inspiracji oraz prezentujemy galerię.