W ostatnich latach systemy ogrodzeń panelowych stały się bardzo popularne. Płoty panelowe są niedrogie, ich montaż jest łatwy i szybki, a efekt często przerasta nasze pierwotne wyobrażenia. Kiedyś kojarzone z nudą, płoty panelowe dzisiaj przeżywają swój renesans! Skąd ten wzrost zainteresowania takim ogrodzeniem?
JAKOŚĆ
Na rynku dostępne są płoty panelowe różnej jakości. Czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby ocenić, że dany produkt wykonany został z gorszej jakości surowca. Warto przyjrzeć się szczegółom np. zwróć uwagę czy w konstrukcji wykorzystano nierdzewne wkręty i zszywki – to istotne, aby metalowe elementy zachowały estetyczny wygląd na długie lata!
TRWAŁOŚĆ
Za jakością idzie trwałość, to oczywiste. Wybierając płot panelowy, zwróć uwagę na to, czy produkt jest już zaimpregnowany i jaką metodę impregnacji zastosował producent. Oczywiście możesz kupić także „surowy” panel, wówczas koniecznie musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu płotu przed blaknięciem i niszczeniem. Dokładna impregnacja drewna ochroni ogrodzenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szkodnikami, grzybami i pleśnią.
Płoty panelowe lazurowane. Lazurowanie drewna polega na aplikacji na przygotowane deski środków na bazie żywic, typu lazury. Dzięki temu nie tylko zmieniamy wygląd elementów drewnianych, ale możemy właściwie zabezpieczyć drewno. Naniesiony na drewno lazur nadaje mu satynowy połysk. Lazurowanie pozwala na ochronę drewna, na zwiększenie jego odporności na czynniki zewnętrzne i trwałości.
FAKT. Dobrze zabezpieczone przęsło panelowe jest w pełni chronione przed szkodliwym działaniem grzybów, pleśni i owadów, nawet przez kilka lat.
PŁOTY PANELOWE – ZASTOSOWANIE
Płot lamelowy sprawdza się doskonale jako ogrodzenie posesji, ochrona przed wiatrem, śniegiem i pyłem. Umożliwia doskonałe odgrodzenie od sąsiadów i pozwala stworzyć bardziej intymną przestrzeń. Oprócz standardowego ogrodzenia ogrodu, płot można wykorzystać do wewnętrznego odgradzania i aranżacji dodatkowych przestrzeni.
- TAK. Płot panelowy może być montowany jako samodzielne ogrodzenie.
- TAK. Może też skutecznie zasłonić np. starą, zniszczoną siatkę. Wówczas nie ma konieczności montowania nowych słupków.
- TAK. Płot panelowy można wykorzystać do budowy otwartej altany.
- TAK. Ażurowy płot panelowy można wykorzystać do stworzenia „zielonej ściany”. Ażurowa konstrukcja umożliwia dostęp promieni słonecznych z każdej strony płotu, co ma korzystny wpływ na rozwój roślin.
- TAK. Płot panelowy można wykorzystać na balkonach i tarasach.
- TAK. Panele można wykorzystać do wydzielenia stref i aranżacji przestrzeni w restauracjach, hotelach i pensjonatach.
- TAK. „Panel” doskonale izoluje dom od hałasów dochodzących z ulicy i chroni przed spojrzeniami przechodniów.
DESIGN
Płot panelowy może mieć charakter nowoczesny lub rustykalny, może być pełny lub ażurowy. Można także połączyć panele ażurowe z pełnymi i zastosować różne wysokości. Płot lamelowy można także wykorzystać jako „zieloną ścianę” (możemy obsadzić ogrodzenie pnączem lub wzdłuż płotu posadzić tuje). Wybór designu i aranżacja zależą od Ciebie!
Płoty panelowe szczotkowane. Szczotkowanie to efektywny sposób postarzania drewna. Ścierając warstwę wierzchnią drewna za pomocą drucianej szczotki usuwamy tkankę miękką, nie osłabiając przy tym jego struktury. Na jego powierzchni tworzą się nieregularne rysy i żłobienia, które wyglądają jak tworzone na przestrzeni wielu lat.
Ogrodzenia panelowe są eleganckie, niedrogie, a przy tym gwarantują dobre zabezpieczenie terenu. Gotowe moduły nadają się od razu do montażu, co sprawia, że ogrodzenie powstaje bardzo szybko. Należy jednak mieć na uwadze, że produkt produktowi nierówny i tak jak przy wyborze innych elementów wyposażenia i aranżacji ogrodu, także i w przypadku płotów panelowych warto postawić na jakość wykonania.