Drewno konstrukcyjne potrafi przetrwać lata i dekady w niezmienionym stanie. Mowa tutaj o więźbie dachowej, drewnianym szkielecie, legarach podłogowych czy kolumnach. Wymaga ono jednak odpowiedniego impregnatu. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do tej samej metody impregnacji czy uniwersalnego środka. Przed wyborem metody dokładnie zapoznaj się z rodzajem drewna z jakim pracujesz.
Przygotowanie drewna do impregnacji
Kolejnym aspektem jest wysuszenie drewna. Drewno suche lepiej wchłonie środek do impregnacji, mokre będzie się psuć od środka. Impregnat wsiąknie jedynie powierzchniowo. Pamiętaj też, by nakładać impregnaty w odpowiedniej kolejności. Drewno maluj zawsze zgodnie z kierunkiem słojów lub odpowiednią metodą.
Przed wykonaniem impregnacji nasuwa się dużo pytań. Zatem, jaki jest najlepszy impregnat do drewna konstrukcyjnego? Jak odpowiednio zabezpieczyć drewno konstrukcyjne C24, by efektami prac można było się cieszyć przez wiele pokoleń? Jak używać takiego impregnatu do drewna? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w tym wpisie. Zobacz, jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne!
Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego?
Na rynku można znaleźć wiele impregnatów do drewna. Dzielą się one ze względu na wykazywane przez siebie właściwości. Jednymi z impregnatów zewnętrznych do drewna są środki na bazie soli. Chronią drewnianą konstrukcję przed pleśnią, szkodnikami i ogniem. Jednak ich główną wadą jest to, że są łatwo zmywalne. Znajdziesz też preparaty wodorozcieńczalne. Takie impregnaty do drewna konstrukcyjnego stanowią podstawową ochronę. Można je łączyć z impregnatem solnym.
Kolejnym rodzajem zabezpieczenia drewna jest impregnat rozcieńczalnikowy. Ten, tak samo, jak w przypadku tego na bazie soli, chroni drewno przed grzybami, pleśnią i szkodliwym działaniem owadów. Dodatkowo zabezpiecza drewno przed wilgocią i promieniami słonecznymi.
Warto też, zwrócić uwagę na środki do impregnacji drewna na bazie oleju. Chronią powierzchnie drewna przed wilgocią, pękaniem i wzmacniają jego elastyczność. Natrafisz też na impregnaty na bazie żywic alkidowych lub akrylowych. Takie impregnaty do drewna konstrukcyjnego najczęściej zawierają w sobie również barwniki. Dzięki temu nadasz drewnu pożądany kolor.
Jak wybrać impregnat do drewna?
Preparat powinien posiadać kilka właściwości, by odpowiednio zabezpieczyć drewno. Przy wyborze impregnatu kieruj się jego właściwościami w kwestii zabezpieczenia przed grzybami, pleśnią, szkodnikami, takimi jak korniki.
Dodatkowo taki preparat musi być przyjazny dla ludzi i środowiska znajdującego się w otoczeniu czy pomieszczeniu zabezpieczonego w ten sposób drewna. Kolejnym ważnym elementem jest to, by utrwalał się on na tyle skutecznie i po czasie nie został wymyty przez wodę czy wilgoć.
Nie kupuj impregnatu do drewna z niesprawdzonego źródła. Każdy taki preparat ma pełną oraz jawną dokumentację. Bardzo ważną kwestią przy wyborze impregnatu jest też sposób aplikacji, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i możliwy do zastosowania.
Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego
Dwiema najskuteczniejszymi metodami zabezpieczenia drewna jest impregnacja ciśnieniowa i impregnacja zanurzeniowa. Ciśnieniową impregnację można wykonywać jedynie w profesjonalnych warunkach, jakim jest komora ciśnieniowa. Natomiast impregnację zanurzeniową wykonasz bez spełniania dodatkowych kryteriów. Możesz ją przeprowadzić w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu, gdzie zanurzysz drewniane elementy na odpowiedni czas wyznaczony przez producenta.
Bardziej czasochłonne i trudniejsze metody impregnacji, które są mniej skuteczne to wcześniej wspomniana impregnacja za pomocą pędzla lub impregnacja natryskowa. Te metody są często koniecznością, jeżeli chodzi o elementy już zmontowane.
Nie kupuj impregnatu do drewna z niesprawdzonego źródła. Każdy taki preparat ma pełną oraz jawną dokumentację. Bardzo ważną kwestią przy wyborze impregnatu jest też sposób aplikacji, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i możliwy do zastosowania.
Jak impregnować drewno konstrukcyjne?
Impregnacja drewna konstrukcyjnego to niezwykle ważna czynność. Pierwszą warstwę impregnatu powinno nakładać się od razu na świeżo wyszlifowane drewno. By impregnacja drewna konstrukcyjnego była jak najbardziej wydajna, produkt należy nakładać za pomocą pędzla.
Preparat mocno wsiąknie w jego strukturę i odpowiednio je nasyci. Jednak by tak się stało, przed impregnacją wilgotność drewna nie powinna przekraczać 12%. Impregnacja powinna być dogłębna. Jeżeli źle ją wykonasz, to drewno zabezpieczone będzie jedynie od zewnątrz. Przez co nie spełni swojej funkcji ochronnej w środkowej warstwie drewna, które będzie ulegać stopionemu niszczeniu. Wybieraj produkty głęboko penetrujące drewno i regulujące jego wilgotność.
Pamiętaj o tym, że aby impregnacja była skuteczna, trzeba przeprowadzić ją w odpowiednich warunkach atmosferycznych i przy odpowiedniej temperaturze otoczenia. Zabieg ten zaleca się wykonywać latem, kiedy temperatura powietrza i podłoża wynosi od około +5 do +30 stopni Celsjusza. W zależności od wybranej metody impregnacji, np. impregnacji natryskowej lub pędzlem, wykonuje się ją dwukrotnie.
Impregnację zanurzeniową wykonuje się zazwyczaj w czasie, nie krótszym niż 30 minut zanurzenia drewna. Po takim zabiegu drewno sezonuje się nie krócej niż 3 dni. Sezonowanie drewna powinno odbywać się w zadaszonym, przewiewnym pomieszczeniu na przekładkach umożliwiających przepływ powietrza. Pomieszczenie użyte do sezonowania drewna należy wietrzyć również przez 3 doby, by można było je oddać do użytku.
Zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego
Chcąc odpowiednio zabezpieczyć drewno konstrukcyjne, do jego impregnacji użyj preparatu biobójczego, który połączysz z preparatem kolorowym. Takie zabezpieczenie gwarantuje kompleksową ochronę.
Oprócz impregnatów ochronnych dostępne są również preparaty dekoracyjno-ochronne. Zaliczają się do nich lazury i lakierobejce, a także oleje wzbogacone o składniki toksyczne dla owadów żerujących w drewnie. Pamiętaj jednak, że użycie wyłącznie preparatów dekoracyjno-ochronnych nie zabezpieczy drewna konstrukcyjnego w pełni, przed grzybami, owadami czy ogniem.