Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Coraz cieplej, coraz słoneczniej. Za chwilę drzewa i krzewy pokryją się młodymi liśćmi i kwiatami. Do pełni szczęście brakuje tylko ładnego tarasu. O wyborze gatunku drewna pisaliśmy w poprzednim wpisie, dzisiaj ciąg dalszy! Podpowiadamy jaką deskę tarasową wybrać: ryflowaną, czy gładką? Zapraszamy do lektury. 

 

Nasz wybór – deski tarasowe ryflowane

Przy wyborze desek tarasowych ważny jest nie tylko gatunek drewna, ale także odpowiednie ryflowanie. 

Dlaczego ryflowane?

Ryflowanie ukierunkowuje odpływ wody z tarasu, deski cechują się większą przyczepnością, dlatego stwarzają lepsze warunki bezpieczeństwa w porównaniu z deskami gładkimi. Ryflowanie zapobiega także spękaniom powierzchniowym.

  • Ryflowanie górne zazwyczaj jest drobne i sprawia że powierzchnia deski jest przyczepna i antypoślizgowa. Wpływa to na komfort i bezpieczeństwo użytkowania tarasu.
  • Ryflowanie dolne (spodnie) może być drobno lub grubo frezowane. Ma ono ważną funkcję wpływająca na trwałość tarasu. Tworzy przestrzenie dylatacyjne, dzięki czemu wilgoć może swobodnie odparowywać z przestrzeni między deską a konstrukcją nośną tarasu. Ryflowanie spodnie nie jest konieczne lub nie tak ważne w przypadku drewna egzotycznego, które ma doskonałą trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.
  • Ryflowanie obustronne łączy w sobie cechy wyżej wymienionych typów ryflowania.

Deski tarasowe gładkie w przeciwieństwie do desek ryflowanych nie posiadają frezowania, przez co cechują się mniejszą przyczepnością, szczególnie po opadach deszczu.

 

W skrócie o gatunkach drewna na deski tarasowe

Deski tarasowe ryflowane sosnowe

Sosna, mimo swojej pospolitości jest drewnem bardzo wdzięcznym, ciepłym i ładnie usłojonym. Drewno odpowiednio suszone i przechowywane nie wydziela żywicy, a umiejętnie konserwowane i zabezpieczane będzie trwałe przez wiele sezonów. Dużym atutem drewna sosnowego jest jego cena.

Deski tarasowe ryflowane modrzew

W przypadku tego drewna wyróżniamy modrzew europejski lub syberyjski. Oba gatunki są do siebie zbliżone wyglądem, charakteryzują się ciepłą barwą, delikatnym rysunkiem słoja i niewielką ilością sęków. Drewno modrzewia syberyjskiego jest twardsze od europejskiego, co wpływa na trwałość desek tarasowych. Drewno modrzewiowe jest nieznacznie droższe od sosny i gwarantuje większą żywotność tarasu.   

Deski tarasowe drewno egzotyczne

Trwałość drewna egzotycznego jest kilkukrotnie większa od drewna europejskiego, a naturalny kolor i wygląd znacznie różniący się od gatunków europejskich. Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej wybieranymi gatunkami są: deski tarasowe bangkirai lub keruing.