Drewniana elewacja jest coraz bardziej popularna. Deska elewacyjna może być położona na całej elewacji lub na jej fragmencie. Jeżeli odpowiednio zabezpieczysz deski i nie zapomnisz o wentylacji, będziesz się cieszyć piękną elewacją domu przez długie lata. Do wyboru są m.in. deski elewacyjne modrzewiowe, świerkowe, a także drewno egzotyczne.

Drewniana elewacja – naturalne drewno, piękny wygląd

Naturalne drewno pięknie komponuje się z nowoczesnym budownictwem oraz wprowadza świeżość przy rewitalizacji obiektów. Umiejętnie położone deski, odpowiednio zabezpieczone gwarantują długowieczność oraz piękny wygląd przez wiele lat.

Deski elewacyjne wykonuje się z drewna iglastego lub egzotycznego. Najpopularniejsze rodzaje desek to: deski elewacyjne świerk skandynawski, deski elewacyjne modrzew syberyjski oraz egzotyczne takie jak deski elewacyjne meranti czy deski elewacyjne samba.

Drewno na elewację musi być suche. Wilgotność drewna powinna mieścić się w przedziale 12-18%, dzięki czemu nie będzie podatna na odkształcanie i bardzo dobrze przyjmie impregnat lub olej.

drewniana elewacja
elewacja z drewna
dom z drewnianą elewacją

Zdjęcia: źródło:https://www.facebook.com/nowoczesnaSTODOLA/

Drewniana elewacja – wymiary i profile

Deska elewacyjna występuje w różnych profilach. Najpopularniejsze i najczęściej występujące to: profil faza, softline oraz bal. Deska elewacyjna powinna charakteryzować się łączeniem na pióro i wpust, tworząc płaszczyznę po której z łatwością spływa woda. Grubość deski elewacyjnej z drewna iglastego zaczyna się od 14mm i szerokości od 121mm. Drewno egzotyczne z uwagi na jego twardość i dużo mniejszą podatność na odkształcanie, możemy zastosować cieńsze deski. Długość desek elewacyjnych jest różna i zazwyczaj kształtuje się w przedziale od 400 do 600 cm.

profil softline deska elewacyjna
deska elewacyjna profil faza
profil bal deska elewacyjna
profil rombus

Układ desek na elewacji – Drewniana elewacja

Deska elewacyjna może być ułożona na elewacji poziomo, pionowo czy pod kątem 45°. Należy pamiętać że sposób ułożenia może wpływać na żywotność naszej elewacji. Najlepiej jest układać elewację pionowo, gwarantuje nam to najlepszy i najszybszy spływ wody opadowej oraz co za tym idzie szybkie przesychanie drewna.

Należy pamiętać także że drewno jest materiałem pracującym, rozszerza się i kurczy w zależności od wilgotności. Montując drewnianą elewację nie należy przybijać ich na ścisk, trzeba zostawić niewielki odstęp między deskami aby mogły spokojnie pracować i nie odkształcać się.

Impregnacja i konserwacja drewnianej elewacji

Deski elewacyjne najczęściej występują w formie nieimpregnowanej. Na rynku występuje wiele impregnatów przeznaczonych do konserwacji drewna. Możemy wybrać impregnaty barwiące drewno lub te, które tylko podkreślą naturalny rysunek deski. Pamiętajmy aby impregnat był dobrej jakości, głęboko penetrujący i dobrze chroniący przez wilgocią, szkodnikami i grzybami. Proces impregnacji należy regularnie powtarzać aby przedłużyć trwałość i ładny wygląd drewna.

Podsumowując, elewacja drewniana jest dobrym rozwiązaniem nie tylko przy nowych inwestycjach, ale także przy rewitalizacji starego budownictwa. Piękny, naturalny i ponadczasowy urok drewna gwarantuje nam wysokie wrażenia estetyczne, a umiejętna instalacja i konserwacja daje obietnicę długowieczności.

Najlepszej jakości deski elewacyjne znajdziesz w naszych składach GSD w Gdańsku, Gdyni i Tczewie. Sprawdź naszą ofertę TUTAJ.