Podbitka dachowa to bardzo ważny element wykończenia dachu. Pełni rolę nie tylko estetyczną, ale także użytkową. Kryje elementy konstrukcyjne więźby dachowej, szczelnie zabezpiecza poddasze i chroni przed dostaniem się silnych podmuchów wiatru oraz przed uszkodzeniami powodowanymi przez zwierzęta. Podbitkę dachową można wykonać z materiałów PCV, płyty OSB, czy blachy, natomiast największą popularnością cieszy się naturalne drewno, które przy niewielkim nakładzie finansowym gwarantuje wysoką estetykę.
Podbitka dachowa — niezbędny i efektowny element wykończenia dachu
Podbitkę montuje się w ostatnim etapie budowy dachu oraz po wykonaniu elewacji budynku. Drewniana podbitka dachowa to nie tylko element estetyczny „zamykający” dach. To przede wszystkim istotne zabezpieczenie konstrukcji dachowej. Brak podbitki dachowej lub jej niewłaściwy montaż naraża poszycie oraz konstrukcję na uszkodzenia związane z bytowaniem zwierząt (głównie ptaków) oraz z działaniem czynników atmosferycznych. Silne podmuchy wiatru dostające się między konstrukcję domu a dach mogą w znacznym stopniu osłabić izolację termiczną, a w skrajnych przypadkach miejscowo zerwać poszycie.
Warto pamiętać także o względach estetycznych. Podbitka to mocno widoczny element i dobrze aby cieszyła oko przez długie lata. Dlatego warto wybrać ponadczasowy materiał jakim jest naturalne drewno.
Większość dachów budowanych w naszym kraju cechuje się spadzistą konstrukcją, która wystaje poza obrys budynku, chroniąc elewację przed zawilgoceniem oraz zachlapaniem przy opadach atmosferycznych. Przy prawidłowo wykonanym dachu podbitka nie jest zatem narażona na bezpośrednie działanie wody opadowej w związku z tym zabezpieczony w odpowiedni sposób lakierobejcą bądź impregnatem materiał drewniany zachowa swoje właściwości użytkowe i estetyczne przez długie lata.
Jakie drewno na podbitkę dachową?
Do wykonania podbitki dachowej najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Drewno na podbitkę charakteryzuje się niską wilgotnością i gładką powierzchnią z niedużą ilością sęków. Deska podbitkowa powinna posiadać optymalną powierzchnię krycia łącząc łatwość montażu i niezbyt dużą szerokość zapobiegającą wypaczaniu się drewna. Najpopularniejsze szerokości desek to 121 i 146mm. charakteryzować się wysoką powierzchnią krycia, dlatego polecane szerokości to: 121 mm i 146 mm. Z uwagi na znacznie ograniczone narażenie materiału drewnianego na niekorzystne warunki atmosferyczne stosuje się deski o niedużej grubości od 14 do 19 mm, co także korzystnie wpływa na cenę produktu.
Polecamy deski wyprofilowane łączone na pióro wpust, przekłada się to na wysoką estetykę i łatwość montażu. Oprócz tego wybierając deskę podbitkową warto zwrócić uwagę na jej profil. W naszych składach oferujemy deski różnych wymiarów w dwóch profilach: softline i faza. Zaznaczamy także, że do wykonania podbitki można także z powodzeniem wykorzystywać cienkie deski elewacyjne lub deski boazeryjne.
Montaż podbitki dachowej – co warto wiedzieć?
Deska podbitkowa montowana jest zazwyczaj do krokwi dachowych, w tym celu przybija się do nich prostopadłe najlepiej suche listwy wykończeniowe drewniane, do których montuje się deski. Wszystkie produkty konstrukcyjne dostaniecie w naszych składach. W przypadku podbitki wyprofilowanej łączonej na pióro wpust zalecamy zastosowanie szczelin wentylacyjnych zabezpieczonych siatką, aby umożliwić swobodną pracę drewna i zapewnić właściwą wentylację.
Nasi specjaliści z chęcią udzielą wszelkich niezbędnych informacji odnośnie doboru materiał oraz montażu i impregnacji podbitki.
Kolejne użyteczne porady znajdziecie na naszym blogu! Zachęcamy do lektury oraz do śledzenia aktualności i promocji na naszym Facebooku.