
Właściwe przechowywanie drewna jest problemem przed jakim stawiany jest każdy użytkownik kominka. Warto wygospodarować miejsce na składowanie drewna, niezależnie od tego czy kominek rozpalany jest tylko dla przyjemności, czy też jest głównym urządzeniem grzewczym w domu. Dzięki prawidłowemu ułożeniu polan zabezpieczymy drewno przed wilgocią, zapewniając sobie przyjemność użytkowania kominka.
Drewutnia może stanowić element nie tylko element ochronny, ale też dekoracyjny w architekturze ogrodu. Ważnym aspektem jej konstrukcji jest także przewiewność i dobra wentylacja.
Właściwie przygotowane miejsce do przechowywania drewna jest bardzo ważne i warto rozważyć jego lokalizację już na etapie projektowania planu zagospodarowania działki, zwłaszcza jeśli przewidujemy większy rozmiar drewutni. Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie drewutni z garażem lub wiatą samochodową, zapewniając łatwą dostawę drewna, a także przeniesienie polan do kominka w czasie jesieni i zimy. Drewutnia powinna być usytuowana w miejscu słonecznym i przewiewnym. Drewno powinno być składowane na oddzielających je od ziemi belkach. Warto również pamiętać o tym, aby nie umieszczać jej w miejscach narażonych zimą na powstawanie zasp, a także bezpośrednio przy ścianie domu, co może spowodować jej zagrzybienie.
Kształt i wymiary drewutni wiążą się ze stosowaniem jako materiału opałowego drewna w postaci polan. Optymalna długość szczapy drewna wynosi do 40 cm, natomiast jej grubość jest zależna od średnicy pnia drzewa. Większe polana dają pewność, że ogień w kominku będzie utrzymywał się długo. Mniejsze natomiast są wygodniejsze do przenoszenia. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wówczas, gdy kominek służy nam jako podstawowe urządzenie grzewcze.
Mając te czynniki na względzie warto w drewutni dokonać wstępnej segregacji drewna, oraz przygotować miejsce do ewentualnego rozdrabniania szczap drewna. Drewutnia powinna mieć głębokość dopasowaną do naszego zapotrzebowania, także zakładając używanie polan 40 cm, należy przygotować przynajmniej 80 cm pas na składowanie w podwójnych rzędach. Nie bez znaczenia jest tu też wysokość, abyśmy nie musieli zbyt wysoko sięgać po polana. Można założyć, że maksymalna wysokość składowania nie powinna przekraczać dwóch metrów.
Drewno opałowe należy sezonować przez okres około dwóch lat, aby jego wilgotność spadła do około 18%, dzięki czemu wzrasta jego wartość opałowa, minimalizowane jest osadzanie sadzy w przewodzie kominkowym, a także zmniejszone są straty cieplne.
Drewutnię można zbudować w formie wolnostojącej. Warto jednak pomyśleć o wielofunkcyjnym potraktowaniu tego obiektu, zwłaszcza jeśli kominek jest używany bardziej jako element dekoracyjny. Teren wokół drewutni należy utwardzić i zadbać o to, aby woda deszczowa nie wpływała do środka.