Elewacja z drewna do doskonały pomysł na poprawienie wyglądu budynku. Drewno znakomicie odświeża design budynku i pięknie wpisuje się w krajobraz. Ten bliski naturze surowiec wykorzystany na elewacji przy odpowiedniej impregnacji będzie też trwały. Sprawdźcie galerię inspiracji na elewacje z drewna!

Elewacja z drewna — trwałe piękno

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu efektu nowego drewna na długi czas zastosuj kilka porad, aby nie pozwolić mu się zestarzeć. Regularna renowacja, impregnacja, odpowiednie położenie elewacji – te czynniki są niezbędne, aby drewno zachowało swój piękny wygląd na długo.

Jakie drewno na elewację?

Deski elewacyjne wykonuje się z drewna iglastego lub egzotycznego. Najpopularniejsze gatunki to: sosna, świerk skandynawski, modrzew syberyjski oraz egzotyczne takie jak drewno samba czy cedr kanadyjski. Drewno na elewację musi być suche. Wilgotność drewna powinna mieścić się w przedziale 12-18%, dzięki czemu nie będzie podatna na odkształcanie i bardzo dobrze przyjmie impregnat lub olej.

Szare drewno — efekt postarzany

Efekt szarego drewna także zyskuje na popularności. Patyna pokrywająca drewno pasuje nie tylko do domów nawiązujących do tradycji, ale także tych najnowocześniejszych. Jeśli chcesz osiągnąć równomierny efekt patynowania zastosuj lazurę poszarzającą. 

Jak ułożyć elewację z drewna?

Elewacja może odmienić wygląd naszego domu, umiejętne użycie drewna uwypukli przestrzenność bryły. Przy ułożeniu drewna w górnej części elewacji budynek nabiera lekkości. Poziome deski wykańczające część parterową mogą sprawić, że dom wyda się niższy i bardziej rozłożysty. Takie ich ułożenie jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnej architekturze. Umieszczenie desek w pionie nawiązuje do dawnych prostych budynków gospodarczych, na przykład stodół.