Deski tarasowe, podesty z drewna, altany i pergole. Wszystkie elementy architektury ogrodowej prezentują się pięknie, jeśli są zadbane. Drewno to wytrzymały surowiec, ale tak jak wszystko wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyszczenia oraz impregnacji. Jak impregnować drewno w ogrodzie, aby osiągnąć najwyższą trwałość? Sprawdź we wpisie.

Impregnacja drewna — różne produkty, różne właściwości

Impregnując drewno możesz zastosować jeden z wielu rodzajów impregnatów albo olejów do drewna. Następnie pokryj drewno odpowiednim lakierem transparentnym. Możesz też na elementy drewniane – po zastosowaniu impregnatów – nanieść farbę kryjącą.

Lakierobejce, oleje do drewna i lakiery nie mają w swoim składzie biocydów chroniących przed pleśniami, owadami czy grzybami. W związku z tym nie są polecane do stosowania na zewnątrz. W związku tym przed ich użyciem drewno należy zagruntować używając specjalnego impregnatu. Odpowiedni impregnat nie zostawi na drewnie niepożądanej powłoki zewnętrznej.

  • Impregnaty — zapobiegają rozwojowi pleśni i innych grzybów oraz owadów. Zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
  • Impregnaty koloryzujące — działają jak standardowe impregnaty i dodatkowo chronią drewno przed promieniami UV.
  • Lakierobejca — tworzą na powierzchni drewna przeźroczystą powłokę, która zabezpiecza drewno przed wilgocią i działaniem promieni UV. Lakierobejce zazwyczaj jednak nie zabezpieczają przed chorobami i szkodnikami.
  • Lakier — tworzą mocną powłokę chroniącą drewno przed wilgocią, niektóre produkty chronią także przed promieniami UV. Lakier dodatkowo wzmacnia rysunek słojów drewna. Lakiery stosuje się co 4-7 lat.
  • Olej — to naturalny impregnat, chroni przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Olejowanie należy jednak powtarzać co roku. Drewno zaolejowane jest aksamitne w dotyku.

Jeśli chcesz osiągnąć najtrwalszy efekt impregnacji zastosuj 1-2 warstwy impregnatu, następnie wykończ lakierem lub lakierobejcą. Architekturę ogrodową warto zabezpieczyć twardą lakierobejcą odporną na zadrapania. Do mebli i elementów z drewna egzotycznego najlepiej zastosować oleje do drewna.

Wybierając metodę i preparat do impregnacji zapoznaj się z dostępną ofertą i poradami producentów. Dobierz preparat do gatunku drewna, inne sprawdzą się przy drewnie egzotycznym, inne przy rodzimych gatunkach. Stosuj się do instrukcji i nie popełnij podstawowego błędu jakim jest nałożenie zbyt grubej warstwy impregnatu, oleju, czy lakieru na drewno.