Impregnowanie tarasu drewnianego. Co musisz wiedzieć!

Gatunek drewna tarasowego już wybraliśmy, do tego solidne legary, trochę pracy własnej lub zleconej i oto jest! Nasz nowy, piękny taras. Ale co dalej? Czym impregnować drewno, jak to robić, aby było chronione odpowiednio przez długie lata.

Przygotowanie powierzchni – kiedy nie należy używać myjki ciśnieniowej?

Przed przystąpieniem do impregnowania tarasu musimy starannie przygotować drewno do tego zabiegu. Jeżeli taras jest świeżo zbudowany, powinniśmy go dokładnie oczyścić z resztek wiórów, pyłu i kurzu, a jeżeli ma już swoje lata to należy dokładnie umyć deski tarasowe. Możemy do tego użyć szczotki z lekkim detergentem lub szarym mydłem, myjki ciśnieniowej (myjkę polecamy stosować tylko i wyłącznie w przypadku tarasów egzotycznych o dużej twardości drewna, ponieważ gatunki krajowe mogą zostać uszkodzone przy zbyt dużym ciśnieniu strumienia wody) lub specjalistycznych środków do czyszczenia tarasu. Po umyciu taras, musi on dokładnie wyschnąć – do wilgotności ok 20%. Widoczne i uciążliwe zabrudzenia doczyszczamy miejscowo szczotką lub próbujemy delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na impregnację.

Impregnowanie tarasu – czym impregnować drewno tarasowe?

Nasze wieloletnie doświadczenie skłania się ku olejowaniu desek tarasowych. Olejowanie tarasu to doskonałe zabezpieczenie przed wodą, szkodnikami, grzybami, pleśniami i promieniowaniem UV. Oleje do drewna głęboko penetrują drewno, nie pozostawiają na powierzchni powłoki, która z czasem mogłaby ulegać ścieraniu czy łuszczeniu się oraz tworzą antypoślizgową powierzchnię.
Polecanym przez nas najwyższej jakości olejem do drewna jest np. HOUTOLIE marki Koopmans.

Impregnowanie tarasu – jak poprawnie olejować drewno?

Użycie oleju HOUTOLIE jest bardzo proste. Na wcześniej przygotowana i oczyszczoną powierzchnię nakładamy olej za pomocą dużego pędzla lub miękkiej szmatki. Przed nałożeniem dokładnie mieszamy zawartość puszki. Deski tarasowe impregnujemy pojedynczo, wzdłuż słojów drewna. Po 20 minutach od nałożenia należy bezwzględnie zetrzeć nadmiar oleju i pozostawić powierzchnię do wyschnięcia. Możemy powtórzyć czynność po 4-6 godzinach, w zależności od warunków panujących na zewnątrz i gatunku drewna.

Pamiętajmy także o odpowiednich warunkach pogodowych podczas impregnacji drewna. Oczywiście wybieramy dzień, który nie jest zagrożony opadami atmosferycznymi. Mała wilgotność powietrza, brak wiatru i temperatura 10-25 st. C będzie idealna. Postępujmy według zaleceń producenta, nie spieszmy się oraz dobrze zabezpieczmy powierzchnie, których nie chcemy przypadkiem zaimpregnować.

Pamiętaj, wszystko czego potrzebujesz do budowy tarasu oraz polecany przez nas olej do drewna HOUTOLIE marki Koopmans znajdziesz w naszych składach w Gdańsku, Gdyni i Tczewie.

Zapraszamy!