Dobór frontów szafek kuchennych, ich koloru, materiału, z jakiego są wykonane to jedno. Drugie to dobór blatu do szafek, ale też do sprzętów. W tym wpisie podpowiadamy czym się kierować przy wyborze blatu kuchennego i prezentujemy kilka inspiracji.

Kuchnia to serce domu. Coraz częściej pomieszczenie kuchenne łączymy z pokojem dziennym, udzielając przestrzeń wyspą, stołem, czy barem. Ten trend sprawia, że dobór szafek kuchennych, a także blatów stał się niezwykle istotny, bo stanowi dopełnienie nie jednego, a dwóch pomieszczeń. Kuchnia ma być zatem tak samo piękna, jak i funkcjonalna, a także dopasowana do całego stylu i wystroju mieszkania.

Podstawowe zasady i porady – wybór blatu

Chociaż można powiedzieć, że dobór kolorystyczny to kwestia indywidualna istnieją pewne zasady, które mogą ułatwić Wam podjęcie decyzji.

Zasada numer 1 – kolor

  • Kolor blatu powinien komponować się z innymi elementami pomieszczenia: fronty, meble, ściany, drzwi, okna. Blat może kontrastować z meblami (np. ciemne szafki — jasny blat i na odwrót), ale należy utrzymać kolor w wybranej tonacji kolorystycznej.
  • Możesz tak wybrać blat w identycznej kolorystyce co szafki kuchenne. Wówczas uzyskasz efekt „monolitu”. Ta opcja jest często wykorzystywana w nowoczesnych wnętrzach.
  • Modne jest łączenie bieli z czernią lub grafitem. Taka kolorystyka jest ponadczasowa i elegancka. Czarny błyszczący blat pięknie odbija światło, dając efekt lustra.
  • Drewno i kamień sprawdzą się świetnie w wielu aranżacjach kuchennych. Granit fajnie kontrastuje z drewnianymi frontami. Drewno to także szeroki wybór kolorów i wiele możliwości aranżacji.
  • Nowoczesne kuchnie w stylistyce popart charakteryzuje żywiołowość barw. Wybierając kolorowe fronty, zwróć uwagę na to, aby blat pozostał w kolorze neutralnym (np. biały) bądź wykorzystaj jeden z kolorów kuchni.
  • Do drewnianych, dębowych szafek świetnie pasują blaty ciemnobrązowe, czarne, ciemnozielone i rude oraz neutralne (np. biały). Przejrzyj ofertę drewna egzotycznego. Kolory gatunków egzotycznych wspaniale współgrają z dobrze nam znanym dębem.

Zasada numer 2 – wzór/deseń

Czasami zdarza się tak, że podoba się nam bardzo wzorzysty blat. Wybierając blat z deseniem, musisz uświadomić sobie, że kuchnia to miejsce, w który pojawią się różnorodne produkty. Taki miszmasz w połączeniu ze zbyt mocnym deseniem może po czasie stać się męczący.

Zasada numer 3 – kompozycja

Dobierając blat do kuchni, zastanów się jak wykończysz ścianę. Jeśli stawiasz na mocny akcent kolorystyczny na płytkach, blat powinien być bardziej stonowany.

Zasada numer 4 – sprawdzone połączenia

Wybierając gładkie fronty, możesz ocieplić wygląd kuchni wybierając blaty drewniane. Drewno świetnie skomponuje się zarówno z frontami błyszczącymi jak i matowymi frontami. Wybierając drewniane fronty, możesz przełamać je np. czarnym blatem, w ten sposób dodasz wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Ciemne meble kuchenne

Jasne meble kuchenne

Kolorowe kuchnie