Meble ze sklejki w naturalnej wersji mają w sobie wiele uroku. Zdarza się jednak, że chcielibyśmy coś zmienić, na przykład malując fronty szafek lub całkowicie przerobić stary i zniszczony mebel ze sklejki. Jak to zrobić i czy malowanie sklejki się opłaca? Jak i czym pomalować meble ze sklejki?

Dowiesz się też, ile warstw farby będzie Ci potrzebne do całkowitego pomalowania mebla. Dzięki temu możesz zaplanować, w ile puszek farby musisz zainwestować, by odmienić swój mebel. Czytaj dalej i sprawdź, co zrobić, by malowanie sklejki było trwałe.

Farby do malowania mebli ze sklejki

Stare i rozklekotane meble można pięknie wyremontować i dać im drugie życie. Odnawianie mebli stało się hobby wielu z nas. Wystarczy do tego odrobina dobrej woli, chęci i kilka narzędzi oraz farba. Jaką kupić farbę do sklejki? Wybierz farbę akrylową do drewna. Można też użyć farby kredowej. Jednak jest ona o wiele droższa. Przed pomalowaniem mebla warto kupić próbkę farby i pomalować kawałek blatu, by sprawdzić, czy farba faktycznie chwyci.

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć o farbie kredowej jest to, że nie trzeba specjalnie przygotowywać powierzchni czy przedmiotu, który będziesz malować. Wystarczy, że oczyścimy powierzchnię z kurzu delikatną bawełnianą lekko zwilżoną szmatką i możesz zaczynać malowanie.

Jeżeli jednak mebel, który chcesz malować, ma jakieś pozostałości po starej farbie, która się łuszczy, należy ją wygładzić. W takim przypadku wystarczy lekkie oszlifowanie.

Jak pomalować mebel ze sklejki?

Malowanie sklejki farbą akrylową

Przed malowaniem farbą kredową delikatnie wstrząśnij puszką. Jeżeli chcesz pomalować mebel na gładko, rozprowadzaj farbę miękkim pędzlem z rozczapierzoną końcówką- dzięki temu nie będzie widoczne odznaczenie włosia na pomalowanej powierzchni. Narzędzie, jakim malujesz, w tym przypadku jest kluczowe. Taki pędzel to koszt od około 60 do 80 zł.

Może wydawać się, że farba jest bardzo gęsta. Pierwszą warstwę położonej farby potraktuj jako formę podkładu. Na pewno nie będzie wyglądać ona jednolicie, ale nie zniechęcaj się. Widoczne będą delikatne przebicia podłoża.

Zazwyczaj już po godzinie możesz nałożyć drugą warstwę farby. Warto jednak poczekać nieco dłużej, by farba nieco lepiej przeschła. Szczególnie jeżeli w pomieszczeniu jest dosyć chłodno.

Trzecią warstwę nałóż wałkiem. Taki sposób położenia 3 warstwy zapobiega powstaniu bąbelków na powierzchni, którą malujesz. Wybierz mały, gąbczasty wałek. Po wyschnięciu 3 warstwy nałóż na mebel wosk. Możesz zrobić to pędzlem lub bawełnianą szmatką. Zostaw całość do przeschnięcia. Po wyschnięciu mebel jest już gotowy do użytku.

Jeżeli w Twojej głowie pojawił się pomysł na renowację mebla ze sklejki, sprawdź, czy jego fronty zostały czymś oklejone. Jeżeli zewnętrzna część mebla odstrasza rysami lub wgnieceniami, warto taki mebel oszlifować dla wygładzenia i zmatowienia. Malować możesz wałkiem lub pędzlem, w zależności od oczekiwanego efektu. Jeżeli chcesz pomalować swój mebel również od środka, zacznij najpierw od tego. Malowanie wnętrza mebla jest o wiele trudniejszym zadaniem niż malowanie jego frontów. Unikniesz też ochlapania już pomalowanego frontu.

Instrukcja renowacji mebli ze sklejki – krok po kroku

  1. Dokładnie oceń stan mebla. W razie potrzeby oszlifuj go.
  2. Oczyść powierzchnię, którą zamierzasz pomalować. Możesz to zrobić wodą i szarym mydłem.
  3. Zacznij malowanie od brzegów, kącików i zakamarków.
  4. Połóż pierwszą warstwę farby. Poczekaj, aż wyschnie.
  5. Nałóż kolejną warstwę farby. Jeżeli po wyschnięciu drugiej warstwy pojawią się prześwity, nałóż 3 warstwę farby.
  6. Gdy trudniejsze miejsca są już pomalowane, przejdź do większych, płaskich powierzchni, powtarzając te same czynności.
  7. Na końcu zabezpiecz swoją pracę lakierem lub lazurą zewnętrzną.

Mebel ze sklejki po 3 warstwach farby akrylowej jest już zazwyczaj jednolicie pokryty. Jednak najzwyklejszy dotyk paznokciem lub jakąś ostrą krawędzią może zniszczyć nasze wysiłki. Na tak pomalowanym meblu mogą pojawiać się ryski, a farba może odpadać przez byle stuknięcie jakimś narzędziem.

Warto jest więc zabezpieczyć odnowiony mebel lakierem akrylowym lub lazurą zewnętrzną. Lazura zewnętrzna ma podobną konsystencję jak lakier akrylowy, ale jest od niego o wiele wytrzymalsza. Nie trzeba jej nakładać pędzlem czy wałkiem. Mebel można zabezpieczyć, nakładając lazurę zewnętrzną szmatką. Podobnie jak wosk.

Dzięki temu będziesz mieć wpływ na to, ile faktycznie położysz lazury i czy faktycznie przylega do warstwy farby. Bardzo szybko wysycha. Można nałożyć ją kilkukrotnie. Uzyskasz w ten sposób powierzchnię, którą trudno będzie zarysować.