Dopasuj wygląd stołu do wnętrza
Stoły mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od charakteru ich wykorzystania w przestrzeni domowej. Najlepiej jako materiał sprawdza się jednak drewno, które jest uniwersalnym materiałem pozwalającym na stworzenie wielu rodzajów stołów.
Zanim jednak przystąpicie do stworzenia własnego stołu, warto zaplanować jego umiejscowienie oraz dokładne wymiary, aby uniknąć niechcianych pomyłek.
Trzeba pamiętać, że stół z drewna jest centralnym meblem każdego pomieszczenia i powinien przynosić mu chlubę. Niezależnie od tego czy planujesz samodzielnie stworzyć stół ogrodowy czy jadalniany, trzeba solidnie przemyśleć całą koncepcję, aby nie oszpecał otoczenia, tylko je uzupełniał i wzbogacał.
Jak samodzielnie zrobić stół drewniany? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w kolejnej części artykułu.
Tworzymy prosty, drewniany stół
Wykonanie prostego stołu z drewnianych desek raczej nie wymaga wielu specjalistycznych narzędzi. Oczywiście niektóre stoły drewniane mogą być zbyt skomplikowane do wykonania bez właściwych akcesoriów. Najmniej problemów dostarcza stół, do budowy którego wykorzystamy gotowe drewniane blaty, ale blat można też stworzyć z pojedynczych desek.
Krok 1 – jak zrobić drewniany blat?
Prosty drewniany blat powstaje zazwyczaj z połączenia drewnianych desek, które łączy się w jedną płytę lub montuje w niewielkich odstępach od siebie (najczęściej przy stole ogrodowym). Najważniejszym krokiem jest oczywiście odpowiednie wymierzenie i docięcie desek, aby stół nabrał odpowiedniego kształtu oraz pasował do pozostałych elementów.
Aby stworzyć blat należy połączyć ze sobą odpowiednio obrobione drewniane deski. Do tego celu można wykorzystać specjalny klej do drewna oraz kołki, które pozwolą na skuteczne scalenie ze sobą poszczególnych, drewnianych elementów. Po ich połączeniu należy skorzystać ze specjalistycznej szpachli do drewna, którą nakłada się na wszelkie ubytki czy szpary w drewnie.
Po wyschnięciu kleju należy przetrzeć drewno papierem ściernym. Dzięki temu usuniemy nierówności i wygładzimy drewniany blat.
Po uzyskaniu gładkiej powierzchni możemy przystąpić do malowania blatu. Bardzo popularne są naturalne brązy lub biel, która pasują do większości nowoczesnych aranżacji wnętrza mieszkania, domu lub ogrodu. Należy pamiętać o wzmocnieniu blatu listwami.
Krok 2 – tworzymy drewniane nogi stołu
Drewniane nogi będą znosiły obciążenie blatu, przedmiotów oraz osób przy nim siedzących. Dlatego powinny być mocne i wytrzymałe. W tym celu można wykorzystać gotowe nogi metalowe, które kupisz w sklepie z artykułami budowlanymi lub stworzyć drewniane nogi do blatu z kantówek o odpowiednim przekroju.
Grubość nóg powinna być dostosowana do rozmiaru blatu, im większy stół, tym większe drewniane nogi będą musiały go wspierać. Przy dużych stołach powinno wykorzystać się nogi o średnicy około 20 cm. W przypadku mniejszych blatów wystarczą nogi, których grubość nie przekracza 6 cm.
Wysokość nóg powinna być dostosowana do jego przeznaczenia. Nogi stołu jadalnianego powinny mieć około 70 cm wysokości. Jednak w przypadku stołu barowego trzeba zaplanować wyższe nogi, gdzie każda z nich będzie miała około 90 cm wysokości.
Krok 3 – łączenie blatu z nogami
Do połączenia nóg z blatem można wykorzystać klej do drewna, wkręty, kątowniki. Nogi stołu powinny zostać umieszczone około 3 cm od krawędzi blatu. Dodatkowo wzmacniamy nogi stołu listwami – najlepiej wykorzystać do tego celu kątowniki.
Prosty drewniany stół można zrobić naprawdę niewielkim kosztem, a satysfakcja z wykonania własnego mebla jest bezcenna.