Każdy kto decyduje się na remont kuchni czy łazienki staje w końcu przed dylematem jaki blat wybrać. Kamienny, kompozytowy, szklany, laminowany czy może drewniane blaty. My zdecydowanie polecamy ten ostatni, a powodów jest kilka. Drewno naturalne to bardzo dobry materiał do budowy blatów. Jest on łatwy w obróbce i renowacji. Można go dowolnie przycinać, obrabiać, wielokrotnie odnawiać. Drewno charakteryzuje się niezwykłymi walorami estetycznymi, jest ciepłe i przyjemne w dotyku, ekologiczne i przy odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią bardzo żywotne. Więc jaki blat drewniany wybrać?

Na rynku dostępne są blaty wykonane z różnych gatunków drewna europejskiego lub egzotycznego.  W tym wpisie dokładnie przeanalizujemy 4 najczęściej wybierane gatunki drewna europejskiego do produkcji blatów drewnianych.

Dlaczego warto wybrać drewniany blat?

  1. Elegancki i prestiżowy wygląd.
  2. Ociepli i doda przytulności każdemu wnętrzu.
  3. Pasuje do wnętrz w każdym stylu, niezależnie od tego czy jest to styl klasyczny, nowoczesny, prowansalski, skandynawski czy loftowy.
  4. Znakomicie współgra z każdym rodzajem materiału w dowolnym kolorze, tym samym daje niekończące się możliwości aranżacyjne.
  5. Łatwość obróbki umożliwia realizację dowolnych projektów. Dzięki temu dopasujesz kształt blatu do kuchennej zabudowy, stworzysz nietypowy stolik kawowy lub wygodny blat nawet w najmniejszej łazience.
  6. Naturalny i ekologiczny.
  7. Możliwość wielokrotnego odnawiania. Jeżeli po jakimś czasie, na drewnie pojawią się rysy lub inne ślady, można z łatwością odświeżyć blat poprzez szlifowanie i ponowne zabezpieczenie powierzchni.
  8. Wielostronne zastosowanie – idealny do kuchni, łazienki i każdego innego pomieszczenia w Twoim domu. Wykreujesz z niego wygodny blat roboczy, stoły i stoliki, półki, parapety, schody i wiele innych.
  9. Blaty z drewna klejonego są odporne na pękanie i zniekształcenia. Są bardzo trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć wiele lat.

Odpowiedni materiał na drewniane blaty

W naszym klimacie występuje wiele gatunków drzew, których drewno po odpowiednim przygotowaniu świetnie sprawdza się jako materiał na wysokiej jakości blaty drewniane przeznaczone do kuchni, łazienki czy na parapety lub schody.

Blaty z drewna europejskiego muszą być klejone, oznacza to, że blat jest wykonany z wielu sklejonych ze sobą odcinków drewna (lameli) o odpowiednich wymiarach.  Proces klejenia eliminuje naturalne naprężenia drewna, co ogranicza ryzyko wypaczania i pękania. Blat drewniany można też z dużą łatwością przycinać i nadawać im dowolne kształty. Pozwała to także na swobodne projektowanie mebli kuchennych, lad, recepcji czy kontuarów. Blaty drewniane z drewna klejonego są proste w montażu. Do ich wyboru zachęca również atrakcyjna cena.

Jaki blat drewniany wybrać? Oto kilka najważniejszych przedstawicieli:

DĄB ( NAZWA NAUKOWA: Quercus L. )

DĄB – król naszych lasów. To wyjątkowe drewno – jedno z najtwardszych spośród wszystkich gatunków liściastych w naszym klimacie. Bardzo dekoracyjne i dostojne. Dąb posiada charakterystyczny rysunek drewna oraz barwę, którą ciężko pomylić z innym gatunkiem. W Polsce rosną 3 z 200 gatunków dębów występujących na świecie. Jest to dąb szypułkowy, bezszypułkowy i czerwony. Początkowo drewno dębowe jest szarożółte, jednak wraz z upływem czasu zaczyna ciemnieć do barwy jasno lub ciemnobrązowej. Charakterystyczne dla dębu są proste słoje o różnej wielkości, zazwyczaj rozmieszczone nierównomiernie. Drewno dębowe świetnie nadaje się na blaty i schody. Dzięki klejeniu, blat dębowy nawet podczas wieloletniej eksploatacji nie odkształca się, nie pęka i nie skręca.

JESION ( NAZWA NAUKOWA: Fraxinus L. )

JESION – występuje powszechnie w Polsce. Cechą charakterystyczną jest zdecydowanie wyraźne zarysowanie słojów w drewnie oraz zabarwienie od jasnożółtego do jasnobrązowego odcienia. Drewno pozyskane z jesionu jest przede wszystkim bardzo twarde, co plasuje jesion w tej samej kategorii twardości co chociażby dąb, buk, mahoń i sprawia, że jest nie tylko długowieczne, ale również trudne w obróbce. Z jesionu korzystają chętnie stolarze (jest to gatunek bardzo często wykorzystywany w stolarstwie do produkcji schodów, podłóg, okien oraz oklein). Jesion to drzewo charakteryzujące się dużą sprężystością, wytrzymałością oraz twardością, dlatego blat jesionowy jest tak doskonały do domu.

BUK ( NAZWA NAUKOWA: Fagus L. )

BUK – to jeden z najpowszechniej występujących gatunków drzew w Polsce. Drewno bukowe jest bardzo charakterystyczne pod względem swego wyglądu zewnętrznego i dlatego można go łatwo odróżnić gołym okiem od wszystkich innych naszych gatunków. Posiada ono specyficzną barwę różowawą lub żółtawą z odcieniem fioletowawym. Buk jest drewnem twardym, łatwym w obróbce, a odpowiednio zabezpieczone posłuży nam wiele lat dlatego też blat bukowy doskonale sprawdzi się w domowej kuchni.

SOSNA ZWYCZAJNA ( NAZWA NAUKOWA: Pinus sylvestris )

SOSNA – charakteryzuje się równym, prostym pniem zakończonym parasolowatą lub stożkową koroną. Sosna to najczęściej występujący gatunek drzewa iglastego w Polsce, przez co ma bardzo duże znaczenie gospodarcze i przemysłowe. Drewno sosny zwyczajnej jest miękkie i łatwe w obróbce. Drewno jest jasne, słomkowo-żółte z stosunkowo wyraźnym, pomarańczowo – brązowym rysunkiem usłojenia. Dobrze wysuszone i odpowiednio przygotowane drewno bardzo dobrze sprawdza się jako niedrogi i uniwersalny materiał. Blat sosnowy jest jednym z najpopularniejszych wyborów do domu.

Podsumowanie

Te cztery gatunki drewna świetnie sprawdzają się jako materiał na blat drewniany do naszej kuchni czy łazienki. Zastosowań takich blatów jest znacznie więcej – dobrze sprawdzą się jako parapety, półki, schody czy stoły. Czy wiesz już jaki blat drewniany wybrać?

Jeżeli jeszcze nie jesteś zdecydowany, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy podzielą się fachową wiedzą, doradzą i pomogą dokonać właściwego wyboru.

W następnym wpisie przybliżymy ciekawe i niecodzienne blaty drewniane, a między innymi blat koto, blat iroko czy blat z czarnej limby.

Pamiętaj, szeroki wybór blatów drewnianych znajdziesz w naszych składach w Gdańsku, Gdyni i Tczewie.

Zapraszamy!