Meranti to jeden z najbardziej cenionych gatunków drewna w Europie. Dlaczego? Z pewnością z uwagi na łatwość w obróbce oraz piękny wygląd. Coraz częściej meranti wykorzystuje się już nie tylko do produkcji okien czy drzwi i mebli, ale także do tworzenia całych elewacji zewnętrznych. Zastanawiasz się nad zakupem drewna meranti? W tym wpisie uzyskasz informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję. 

Meranti to drewno z drzew liściastych rodzaju Shorea, pochodzące z Malezji i Indonezji. Należy do najgęstszych gatunków drewna, jego gęstość, w zależności od gatunku, osiąga wartości od 300 kg/m3 do 1050 kg/m3. Meranti stosuje się głównie w budownictwie, stolarce okiennej i drzwiowej oraz w meblarstwie. 

Odmiany meranti

Meranti ma wiele odmian w zależności od pochodzenia i właściwości. Najpopularniejszą odmianą jest White meranti o najmniejszej gęstości. Odmiany Dark, Red i najtwardsza Majau – są to gatunki typu Hard Wood – drewna najbardziej cenionego. 

Dlaczego meranti to dobry wybór?

Drewno doskonale znosi obróbkę i szybko się suszy. Dzięki jednolitej budowie, meranti świetnie chłonie farbę i lakiery — dlatego jest to gatunek często i chętnie wybierany przez stolarzy. Meranti świetnie sprawdzi się jako surowiec do produkcji okien, drzwi i mebli domowych. Odpowiednio zaimpregnowane można także wykorzystać na elewację budynku. 

Meranti w stolarce okiennej i drzwiowej

Ten rodzaj drewna, głównie ze względu na swoje właściwości i kolorystykę, zyskuje coraz większe uznanie w produkcji drzwi i okien. Meranti ma mniejszą kurczliwość od drewna sosnowego (prawie nie pracuje), dlatego przy dostaniu się do wnętrza drewna niewielkich ilości wody – wymiary okna się nie zmienią. Drewno posiada miłą dla oka barwę oraz rysunek — sama impregnacja daje piękny efekt końcowy bez konieczności malowania okien na kolor. W przypadku wyboru meranti mamy pewność, że żywica nie przebije się przez powłokę malarską (co zdecydowanie obniżyłoby estetykę okna). 

drewno meranti

Meranti na elewację

Elewacja wykonana z meranti to nie tylko efektowny wygląd Twojego domu, ale także doskonała ochrona i duża wytrzymałość drewna na blaknięcie, czy ścieranie. Gatunek jest łatwy w obróbce cięcia i piłowania, jest bardzo podatny na heblowanie, można, więc w łatwy sposób stworzyć idealnie gładkie powierzchnie wykończenia. 

Dostępność meranti w naszych składach:

Dostępne wymiary: 26 – 78 mm

Inne parametry i cechy: sucha 8-12 %, ciężar od 450-830 kg/m3

Odmiana: DRM (Dark Red Meranti).