Co zrobić, aby móc cieszyć się tarasem przez cały rok? Ogród zimowy stają się coraz bardziej popularny. Wygospodarowanie przestrzeni zamkniętej na tarasie przydomowym to możliwość relaksu i radości z obcowania z przyrodą i otoczeniem przez cały rok, nawet zimą!
W naszym klimacie sezon tarasowy trwa niestety stosunkowo krótko. Dlatego wielu Polaków czuje niedosyt i decyduje się na budowę ogrodu zimowego. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć wykonanie ogrodu zimowego. Najprostszym sposobem na jego stworzenie jest zabudowa przylegającego do domu tarasu.
Ogród zimowy – czy muszę uzyskać pozwolenie na budowę?
Według obowiązującego prawa budowlanego wykonanie ogrodu zimowego wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę w przypadku konstrukcji większych niż 35 m2 , oraz z zastrzeżeniem, że łączna liczba garaży, altan, przydomowych ganków oraz oranżerii na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Ogród zimowy – jaka jest najlepsza lokalizacja na budowę oranżerii?
Planując budowę oranżerii musimy uwzględnić kształt domu oraz wielkość działki, a także zastanowić się nad nasłonecznieniem. Najlepsze z uwagi na roślinność w oranżerii będzie położenie od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. W ten sposób unikniemy nadmiernego przegrzewania się oranżerii latem i zyskamy optymalny klimat dla rozwoju roślinności.
Jak wybrać najlepszą konstrukcję ogrodu zimowego?
Konstrukcja ogrodu zimowego zależeć będzie od jego rodzaju. Do wyboru mamy tzw. ogrody ciepłe lub zimne. Różnica polega na tym, że zastosowane podczas budowy ogrodu ciepłego materiały zapewniają mu lepszą izolacyjność termiczną. Stosuje się w nich również ogrzewanie, co w efekcie pozwala na całoroczne, komfortowe użytkowanie oranżerii przez domowników.