Drewno jest materiałem ponadczasowym, świetnie wpisuje się w klimat wiejskich, rustykalnych ogródków jak i nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów. Drewniane ogrodzenie to świetne połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnością, a przy odpowiedniej konserwacji i starannym wykonaniu będzie służyć nam wiele długich lat.

W tym wpisie postaramy się przybliżyć tematykę drewnianych ogrodzeń i płotów, powiemy o możliwościach wykorzystania drewna na ogrodzenia, jakich gatunków się wystrzegać, a które wybierać. Jak dbać i konserwować drewniany płot. Zapraszamy!

Ogrodzenie wykonane z drewna może przybierać różne formy, począwszy od klasycznych konstrukcji z wykorzystaniem drewnianych przęseł i słupów, poprzez rustykalne deski ogrodzeniowe, po nowoczesne drewniane ogrodzenia łączące drewno z metalem, kamieniem czy betonem. 

Jakie gatunki drewna wybierać na płot drewniany?

W naszym kraju najczęściej do budowy ogrodzeń drewnianych wykorzystuje się drewno drzew iglastych. Sosna, świerk, modrzew to świetny materiał do budowy drewnianych ogrodzeń. Odpowiednie impregnowanie zabezpieczy drewno na długie lata.

Wystrzegajmy się drewna liściastego miękkiego: lipowego, brzozowego czy topolowego.

Twarde drewno liściaste świetnie nadaje się na płot drewniany, natomiast często przeszkodą jest wysoka cena sztachet czy rygli.

Ogrodzenie tradycyjne – montaż słupków / słupów ogrodzeniowych

Ogrodzenia typu tradycyjnego to najczęściej ogrodzenia wykonane z drewnianych słupków o przekrojach 6,5×6,5 cm lub grubszych 9×9 cm w przypadku cięższych przęseł lub większych odległości między słupkami.

  1. Słupki ogrodzeniowe osadza się najczęściej na betonowym, murowanym cokole lub na lanym punktowo fundamencie betonowym.  Do montażu słupków do cokołu lub fundamentu używa się metalowych kotew. Kotwy możemy montować do cokołu, czy fundamentu przy pomocy elementów złącznych, mogą też być zalewane betonem. Warto pamiętać aby między dołem drewnianego słupka, a podłożem do którego słupek montujemy, zostawić niewielką przerwę dylatacyjną, uniemożliwi to podciąganie wody przez drewno z podłoża i znacznie wydłuży jego trwałość.
  2. Innym sposobem montowania słupków są kotwy wbijane w ziemię, jednak z uwagi na niską odporność na wyłamanie czy wyrwanie kotwy jest to dobry sposób do budowy wewnętrznych płotków działowych,  ogrodzeń ogródków warzywnych czy wybiegów dla naszego pupila.
  3. Kolejnym elementem nośnym ogrodzenia są rygle. Są to poziome elementy wykonane z krawędziaków drewnianych o przekrojach dostosowanych do ciężaru przęsła lub jego długości – najczęściej stosuje się 45×75 mm, 45×95 mm lub grubsze jeżeli zachodzi taka potrzeba.
  4. Do rygli montowane są sztachety drewniane, do montażu używamy gwoździ, wkrętów powlekanych powłokami antykorozyjnymi lub w niektórych przypadkach wkrętów ze stali nierdzewnej. Sztachety w zależności od tego jak „szczelny” ma być płot, montuje się od siebie w odległości od kilku mm do kilku cm. Sztachety wykorzystywane do budowy płotu powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna, polecamy sztachety zaoblone z góry, grubości 20 mm i szerokości 90 mm. Wysokość płotu to już sprawa własnych upodobań i potrzeb. W naszych składach oferujemy sztachety wysokości od 100 cm do 180 cm.