Coraz częściej mówimy o minimalizmie. Minimalistyczny styl życia stawiamy w kontrze do przepychu, nadmiaru i nowych trendów. Zamiast gonić za nowościami poszukujemy jakieś stałej w naszym codziennym życiu, garderobie, a także we wnętrzu. Dlatego dzisiaj zabieramy Was w podróż do Japonii. Japoński minimalizm tworzy ponadczasowe wnętrza, bo bazuje przecież na naturalnym pięknie drewna, kamienia i odcieniach ziemi. Co proponuje ten nurt wnętrzarski? Jakie gatunki drewna sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach w stylu japońskim? Sprawdźcie w tym wpisie!

Minimalizm. Odetchnij od życia w biegu

To, że współczesna rzeczywistość wymaga od nas ciągłego życia w biegu to fakt. Gonimy ze spotkania na spotkanie, ciągle sprawdzamy skrzynkę mailową w smartfonie, ulegamy pokusie nowych trendów nawołujących do nas z otaczających banerów i reklam. Często zapominamy o tym, co najważniejsze, o chwili dla siebie i bliskich, o odpoczynku w harmonijnym otoczeniu, które ukoi nasze nadwyrężone zmysły. 

Z pomocą przychodzi prostota i funkcjonalność japońskich wnętrz i ogrodów. Ty także możesz zbudować swoją oazę wypoczynku, miejsce które pomoże Ci odzyskać równowagę, miejsce w którym Twój umysł się wyciszy. 

Co jest charakterystyczne dla stylu japońskiego we wnętrzach?

Pełen harmonii japoński styl wnętrz cechuje przede wszystkim prostota, funkcjonalność oraz stylistyka bliska naturze. We wnętrzach w tym stylu często pojawiają się przeszklenia i duże ściany z okien, przestrzenie przenikają się, często tworząc wrażenie wejścia ogrodu do salonu. Otwarcie na naturę i wpuszczenie do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła, to niezwykle ważne czynniki przyświecające projektom wnętrz w japońskim stylu.

O podobnym sposobie połączenia salonu z ogrodem pisaliśmy we wcześniejszym wpisie blogowym: „Nowoczesny taras na 4 pory roku”.

Minimalizm japoński to przede wszystkim naturalne materiały oraz kolorystyka. Umożliwiają one stworzenie przestrzeni, która pozwala na wyciszenie zmysłów. Stosuj naturalne kolory, barwy ziemi koją zmysły, drewno i kamień pomagają w odnalezieniu duchowej harmonii i w odprężeniu.

Ozdoby, flakoniki, wystawy i wystawki

To, czego nie znajdziemy w japońskich wnętrzach to nadmiar ozdób. Wnętrza mają być proste i czyste, rzeczy pochowane. We wnętrzu zawsze musi panować spokój, harmonia i porządek. Dekoracjami stają się tutaj faktury, splot materiału, usłojenie drewna, oświetlenie.

Jakie gatunki drewna świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu japońskim?

Tak naprawdę praktycznie każdy gatunek drewna sprawdzi się w japońskim minimalizmie. Czy będzie to nasz tradycyjny dąb, bardziej egzotyczne drewno cedrowe, drewno meranti, zebrano, teak. Świetnie sprawdzi się modrzew syberyjski, świerk skandynawski i europejski.

Ostatecznie, wybór drewna zależy od Ciebie, każdy gatunek się sprawdzi!

Jeśli szukasz minimalistycznych inspiracji, ale japoński design nie koniecznie do Ciebie przemawia, podobną filozofią kierują się projektanci skandynawscy. Styl skandynawski także kieruje się dewizą „mniej znaczy więcej”. O skandynawskich inspiracjach z pewnością napiszemy jeszcze na naszym blogu, także śledź nas na bieżąco.