Co to jest sklejka?

Sklejka to niewiarygodnie wdzięczny materiał, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystanie różnych gatunków drewna do produkcji wpływa na wagę, a następnie możliwości użytkowania. W zależności od potrzeb, sklejka może być surowa lub pokryta filmem, melaminą albo naturalnym fornirem. Elastyczność, wytrzymałość na obciążenia mechaniczne oraz łatwość obróbki sklejki pozwala na wykorzystanie jej w różnorodnych branżach. Sklejka stosowana jest w budownictwie, transporcie, meblarstwie, tapicerstwie, przemyśle stoczniowym, szkutnictwie, branży eventowej czy produkcji opakowań. Co więcej wykorzystuje się ją w przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji kamperów, domków mobilnych i drewnianych. Stosowana jest również do wykończenia i wyposażenia wnętrz, produkcji podłóg, drzwi i okien. Dzięki stosunkowo niskiej emisji formaldehydu wykorzystywana jest również do produkcji zabawek jak i do galanterii drewnianej. Tak szeroka gama zastosowania, uświadcza nas w przekonaniu jak niesamowity jest to materiał.

Klasy jakości, o co chodzi?

Sklejki są różne w zależności od wykorzystanego gatunku drewna oraz kleju. Dużą rolę odgrywają również klasy jakości powierzchni. Klasyfikacja jakości jest zgodna z normami PN-EN 635-2 dla sklejki liściastej oraz PN-EN 635-3 dla sklejki iglastej. O poszczególnej klasie decyduje jakość fornirów zewnętrznych, które oceniane są ze względu na wygląd powierzchni zarówno według liczby i rozmiaru naturalnych cech charakterystycznych drewna, jak i wad powstałych w procesie wytwarzania.

Wyróżniane są 4 klasy jakości powierzchni:

Klasa 1 – nie posiada żadnych wad.

Klasa 2 – posiada mniej walorów estetycznych. Czasami mogą zdarzać się drobne wady i usterki.

Klasa 3 – Dopuszczalne są wady w większych ilościach niż w klasie 2, jednak o zachowanych parametrach mechanicznych.

Klasa 4 – sklejki z wieloma wadami, ale o zachowanych parametrach mechanicznych.

Jak powstaje sklejka?

  1. Obróbka hydrotermiczna surowca drzewnego

W tym procesie dłużyce lub kłody przenoszone są do basenów warzelnianych, gdzie w zależności od gatunku drewna przetrzymywane są od 30 do 72 godzin w temperaturze 40-60⁰C. Dzięki temu drewno jest bardziej plastyczne i pozbawione wewnętrznych naprężeń.

  1. Cięcie i korowanie

Kłody są cięte na krótsze odcinki czyli wyrzynki, biorąc pod uwagę względy jakościowe a następnie poddawane są procesowi korowania.

  1. Skrawanie (łuszczenie) wyrzynków

Wyrzynki transportowane są do skrawarki obwodowej. Tam wprawiane są w ruch. Maszyna ta pozwala na skrawanie warstwy tworząc w ten sposób wstęgę łuszczu mokrego, czyli fornir drzewny o określonej grubości. Mokra wstęga dzielona jest na mniejsze formaty.

  1. Suszenie

Pozyskany wcześniej fornir ma wilgotność od 30% do nawet 120%. Do dalszych etapów procesu potrzebny jest fornir na poziomie wilgotności 4-7%. W tym celu, należy go wysuszyć w suszarniach rolkowych w temperaturze 160-180⁰C.

  1. Naprawianie forniru

Łuszczki są sortowane i poddawane naprawie. Usuwane są wadliwe miejsca i wstawiane są wstawki lub kliny o odpowiedniej barwie i usłojeniu.

  1. Klejenie fornirów, czyli prasowanie sklejek

Forniry układane są w zestawy sklejek według przyjętych standardów – pożądana grubość, wyznacza liczbę warstw forniru. Zależnie od przeznaczenia wyrobu końcowego układane są klasycznie krzyżowo, krzyżowo równolegle, bądź równolegle względem siebie w zestawy sklejek. Warstwy forniru zawierają naniesiony obustronnie na co drugi arkusz klej. Gotowe zestawy fornirów są prasowane na gorąco pod ciśnieniem w prasach hydraulicznych.

  1. Obróbka wykończeniowa

W tym procesie docinane są boki do standardowego formatu za pomocą formatyzerki. Następnie sklejki są szlifowane i kalibrowane, dzięki czemu można uzyskać jednolitą grubość.

  1. Oklejanie sklejki

W zależności od oczekiwań klienta, sklejki można poddać zabiegom uszlachetnienie, czyli można pokrywać je dodatkowo: tworzywem sztucznym, olejem, lakierem lub folią. Oklejanie odbywa się pod wysokim ciśnieniem i wysokiej temperaturze.

  1. Sortowanie sklejki

Gotowe sklejki są sortowane ze względu na ich klasę jakości według wymagań zawartych w normach lub warunkach technicznych uzgodnionych z klientem.

Jakie sklejki są dostępne w GSD?

W GSD posiadamy szerokie portfolio sklejek. Sklejki surowe, pokryte filemem melaminowym, fenolowym, antypoślizgowe, szalunkowe, fornirowane naturalną okleiną, lekkie i elastyczne, typowo konstrukcyjne oraz opakowaniowe. O każdej z nich również możesz dowiedzieć się więcej wybierając odpowiednią sklejkę na naszej stronie lub skontaktuj się ze składem albo z specjalistą w tej dziedzinie.

Sandra Nowak

sandra.nowak@skladydrzewne.pl

537 485 818