Sklejka to materiał drewnopodobny, do jej wyrobu wykorzystuje się drewno liściaste oraz iglaste. Najczęściej do produkcji sklejki wykorzystuje się takie gatunki jak: brzoza, olcha, sosna, topola i buk, ale na rynku dostępne są także sklejki z drewna egzotycznego. Projektanci coraz chętniej wykorzystują ten wdzięczny materiał doceniając jego wytrzymałość oraz walory estetyczne.

Jak powstaje sklejka?

Powstaje poprzez sklejanie ze sobą określonej liczby cienkich arkuszy drewna — fornirów. Układ arkuszy forniru powlekany jest klejem i układany w warstwy z zachowaniem zasady, że każdy kolejny arkusz obracany jest o 90° w stosunku do poprzedniego. Taki układ gwarantuje bardzo wysoką odporność mechaniczna sklejki. Klejenie warstw forniru odbywa się w prasie przy odpowiednio wysokiej temperaturze.

Wygląd sklejki

Sklejka jest dostępna w wersji szlifowanej i nieszlifowanej. O kolorystyce i usłojeniu sklejki decyduje gatunek drewna, z jakiego została wykonana. Może być pozostawiona bez wykończenia, wówczas należy spodziewać się zżółknięcia materiału. Można ją także pokryć lakierem, lakierobejcą lub zaolejować. Sklejkę można także pomalować farbą kryjącą na wybrany kolor, zachowując przy tym widoczność jej struktury i usłojenia.

Sklejka liściasta świetnie nadaje się do budowy prostych konstrukcji stolarskich, mebli oraz jako wykończenie elementów domu lub mieszkania. Sklejka iglasta ma bardziej widoczne usłojenie, co dla niektórych jest znaczącym atutem jeśli chodzi o wykończenie wnętrz i meblarstwo.

GDZIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ SKLEJKĘ?

  • do konstrukcji ścian działowych,
  • jako podłoga na podkładach z płyt lub na legarach,
  • możemy z niej wykonać sufit podwieszany,
  • nadaje się na zabudowy meblowe, szafki kuchenne, dekoracyjne półki,
  • ze sklejki wykonuje się też okładzinę ścian,
  • nadaje się też na podesty i stopnie schodów.

 

Ciekawym materiałem jest sklejka elastyczna. Wykonana jest z drewna egzotycznego liściastego Fuma, przy użyciu kleju na bazie żywicy melaminowej, sklejka ma właściwości elastyczne, co daje duże możliwości jej zastosowania. Ogranicza Cię tylko kreatywność! Sklejka elastyczna bardzo łatwo poddaje się obróbce, a po ostatecznym unieruchomieniu zachowuje dużą sztywność. Można nadać jej dowolny kształt.

SKLEJKA W KUCHNI

Jest to materiał wytrzymały, odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

SKLEJKA W POKOJU DZIENNYM I DZIECIĘCYM

Ten materiał nada Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Można ją wykorzystać w budowie mebli, ale także na ścianie.

SKLEJKA W ŁAZIENCE

Odpowiednio zaimpregnowana może być także wykorzystana w łazience. Sprawdźcie nasze inspiracje!